PPF Skyddsfolie på glastak
Panoramaglastak är snyggt och ger en modern känsla — men det finns en detalj som många bilägare missar.  Glastaket ingår inte i bilens glasförsäkring.
Får du ett stenskott på taket räknas det istället som en vagnskada, vilket innebär en helt annan typ av kostnad än en vanlig vindruteskada.
Det här kommer ofta som en överraskning först när skadan redan är ett faktum.

Därför är PPF‑folie ett smart skydd

PPF (Paint Protection Film) är en transparent skyddsfilm som monteras direkt på glastaket.  Den är diskret, slitstark och konstruerad för att ta emot stenskott innan glaset gör det. För många bilägare är PPF ett betydligt mer förutsägbart och prisvärt alternativ än att riskera en skada på själva taket.

Så gör vi på Waxdepån

Vid montering av PPF på glastak lägger vi fokus på noggrant utfört arbete och hållbarhet:

  • Rengöring och förberedelse av ytan
  • Anpassad montering
  • En jämn och diskret finish
  • Ett skydd som är anpassat för väder, tvätt och daglig användning

Resultatet är ett diskret skydd som smälter in och bidrar till att minska risken för skador över tid.

Sammanfattning

Glastak är fantastiska — tills de får ett stenskott.
Eftersom de inte täcks av glasförsäkringen är PPF‑folie ett smart sätt att undvika onödiga kostnader och hålla bilen i toppskick.
Vi monterar PPF på glastak och hjälper dig skydda bilen innan olyckan är framme – läs mer här.

Gör något för din bil idag!

Ring oss så bokar vi in en tid.

…eller skicka en förfrågan




    HelrekondsprogramRekond MiniRekond UtvändigtSkyddsprogram med PPSPolering lackPolering strålkastareLuktsaneringTextil/Läderrengöring


    PPS Original lackskyddPPS Ceramic lackskyddPPS Graphene lackskyddPPS GlasPPS FälgPPS Textil/LäderCeraseal lackbehandling


    PPF Skyddsfolie utsatta ytor*PPF Skyddsfolie Lilla FrontpaketetPPF Skyddsfolie FrontpaketPPF Skyddsfolie Huv & Glastak











    (Vi delar inte dina uppgifter med någon.)

    Hans Olofsson
    2 dagar ago
    Eftersom jag har varit kund tidigare, med ett kortare uppehåll, så skyndade jag mig att beställa tid och då missade jag "nybilsrabatten" med 1500:- 😪 som damp ner i brevlådan veckan. Inget ont om den trevliga personalen eller produkterna som jag är jättenöjd med😃👍Rättelse 26-05-15: som vanligt läser jag inte det "finstilta" där det står att att priserna i "rutorna" inte gäller större SUV vilket vår bil tillhör men det visade sig att jag fick en stor rabatt i alla fall😊🥳👌👍
    Hans Lennartson
    3 dagar ago
    Bra jobbat 👍
    Mikael Byström
    6 dagar ago
    Jag har haft bilen inne för en årlig rengöring och lackskyddskontroll. Trevligt bemötande och ett perfekt utfört arbete.