Om det brunnit nära din bil
En brand nära din bil kan ställa till det rejält. Sot lägger sig som en hinna över hela bilen och om du har otur letar den sig även in i både motorrum och kupén.
Vi har fått in flertalet bilar som varit med om just detta nyligen och som tröst kan vi tala om att det inte är slutet på din bil, vi lyckas oftast återställas till ett sådant skick att den oftast ser bättre ut efter än innan branden.
Utvändigt gör vi en rejäl saneringstvätt då vi avlägsnar sot och andra lösa partiklar.
En rejäl rengöring av motorrummet (vi kör inte med högtryck rakt av – det är alldeles för mycket elektronik i dagens bilar) ser till att lyfta bort sot och övrig smuts.
Även invändigt letar sig soten in. Vi gör en större städning, inklusive dammsugning och därefter kemtvättas de textila ytorna. Efter kemtvätten ställs bilen sedan med avfuktare för torkning. Alla paneler och övriga hårda ytor rengörs med saneringsvätska. Vi avslutar med en luktsanering.
Gör något för din bil idag!
Ring oss så bokar vi in en tid.
…eller skicka en förfrågan
(Vi delar inte dina uppgifter med någon.)
Vi hade inte trott att de feta plastytorna, textilklädseln och lackytorna skulle kunna återställas så att de såg nästan som nya ut.
Tack vare er renoveringstjänst kunde vi till slut lämna tillbaka leasing bilen på onsdagen utan några problem😊.
Jag hade befarat att Renault Bilia i Haga Norra skulle vara ganska petiga och pedantiska och hitta många saker som vi skulle behöva betala för eftersom vi inte hade tecknat något nytt leasingavtal.
Men en så ren bil kanske gjorde ett så positivt intryck att allt var i sin ordning.
Vi behövde bara betala självrisken för en liten känd lackdefekt, och Bilia accepterade också att vi lämnade tillbaka bilen en månad tidigare, kanske hjälpte det också att den hade färre kilometer än tillåtet.
Vi är övertygade om att vi utan en professionell rengöring aldrig skulle ha kunnat lämna tillbaka bilen så framgångsrikt och smidigt, dvs. pengarna hos Waxdepån var väl investerade.
Exempelbild från vår bilens interiör: inte bara rattens instrumentpanel, utan hela interiören såg nästan ut som ny.
Vi har nu köpt en ny bil som levereras snart. Självklart ska vi - efter den positiva upplevelse med vår leasing bil - åka till Waxdepån igen att genomföras en lackskydd där.
Tack en gång till !